مجسمه بودای طلایی یک مجسمه از جنس طلا است که 3 متر طول و 5.5 تن وزن دارد. این مجسمه حدود 700 سال پیش در زمان سلسله سوخوتای ساخته شده است. در ابتدا یک لایه گچ روی آن کشیده شده بود تا از سرقت آن در زمان حمله اهالی برمه به بانکوک جلوگیری شود. در سال 1954 و هنگام جابجایی آن این مجسمه به زمین افتاد و شکست و آن هنگام بود که مشخص شد این مجسمه از جنس طلا است.

مجسمه بودای طلایی

در 14 فوریه 2010 معبد ترایمیت بانکوک با نام جدید "فرا ماها موندوپ" بازگشایی شد و مجسمه بودای طلایی به این مکان آورده شد. مجسمه در طبقه دوم نمایشگاهی از این مجسمه وجود دارد که تکه های گچی که مجسمه را پوشانده بودند نیز در آن به نمایش گذاشته شده است و در طبقه سوم خود مجسمه طلایی نگهداری می شود.

مجسمه بودای طلایی

با توجه به تصاویر قدیمی، اندازه اولیه این مجسمه دارای 3.1 متر عرض، و 3.9 متر طول است. یکی از ویژگی های این مجسمه این است که می توان آن را به 9 قسمت جدا کرد. درصد خلوص طلای به کار رفته در آن، در قسمت پایین تا گردن 40 درصد، و از چانه تا پیشانی 80 درصد، و موها 99 درصد است. در مجموع 45 کیلوگرم طلا در این مجسمه به کاررفته است و مبلغ آن حدود 250 میلیون دلار تخمین زده شده است.

مجسمه بودای طلایی

به اشتراک گذاشتن این مطلب:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn